Křečové žíly jsou obecně dědičné, ale nastávají i v určitých obdobích života. Která to jsou? Prvním obdobím je těhotenství, kdy v těle ženy probíhá mnoho změn, ženy v období těhotenství dosahují vyšší váhy než jsou zvyklé a nohy více trpí. V tomto období se mohou objevit první příznaky anebo přímo problémy s křečovými žilami. Dalším obdobím neboli stavem zhoršující žíly nastává při obezitě, nedostatku pohybu, práci vyžadující dlouhé stání nebo naopak práce v sedavém zaměstnání a při zácpě.
Pokud už křečové žíly máte, měli byste zlepšit váš jídelníček.
Dopřejte si stravu, která bude poskytovat dostatek živin prospěšných pro cirkulaci krve. Flavonoidy jsou důležité pro vaše žíly. Flavonoid je totiž to, co posiluje vaše cévy. A kde ho najdete? Jezte pohanku formou snídaňových kaší, dále si dělejte lívance, přidávejte pohanku do těsta na palačinky anebo přidávejte pohanku do domácího chleba.
Přidávejte do svého jídelníčku ovoce: citrusové plody, černý rybíz, ostružiny, borůvky, brusinky a tmavě červené třešně pro jejich obsah flavonoidů a vitaminu C. Nezapomeňte svůj jídelníček obohatit o avokádo, olivový olej a všechna semena včetně ořechů kvůli vysokému obsahu vitaminu E.
Dopřát si můžete i sardinky, vejce, korýše i dýňová semínka kvůli zinku.
Naopak čemu se vyvarujte:
- nadměrnému pití kávy -kvůli vysokému obsahu kofeinu, snižuje výkonnost oběhového systému
- pití alkoholu, který snižuje výkonnost oběhového systému
- nadměrnému množství soli – nahraďte bylinkami, nadměrné solení totiž zadržuje tekutiny v těle, vznikají otoky a dostavuje se vysoký krevní tlak
- velké množství cukru vede k zácpě a zvyšování hmotnosti
Dalším důležitým krokem prevence žil je vyvarovat se zácpě. Zácpa totiž zvyšuje tlak na žíly. Preventivně proto pijte dostatek tekutin a zvolte správný druh vlákniny ve vašem jídelníčku. Pokud tedy trpíte na problémy se žilami, změňte svůj životní styl, což vám také pomůže kontrolovat vaši váhu.
Pokud to sami nezvládnete, obraťte se na výživového specialistu.