Spazmofilie

CO TO JE?

Spazmofilie je chronické onemocnění, při němž dochází k záchvatům tetanie (zvýšené nervosvalové dráždivosti se sklonem ke křečím). U pacientů postižených spazmofilií se nevyskytuje žádná zjistitelná biochemická anomálie, zejména pokud jde o hladinu vápníku.

PŘÍZNAKY:

  • opakované záchvaty křečí a svalových kontrakcí, postihující nejčastěji ruce a nohy
  • mohou být postiženy i jiné svaly (obličejové, obratlové)
  • trávicí potíže
  • tiky, úzkost, psychické poruchy (hněv, strach….)
  • chronická únava
  • během krize dýchací potíže
  • nespavost

PŘÍČINY:

Příčina spazmofilie je dodnes neznámá. Hematologické vyšetření většinou nevykazuje žádnou jasnou biologickou poruchu, s výjimkou občasného nedostatku vápníku (hypokalcinemie), hořčíku a vitaminu D. U některých pacientů bývá konstatován nedostatek draslíku, který může vyvolávat zvracení a průjmy, a vzácněji se u nich vyskytuje snížená činnost štítné žlázy.

DOPORUČENÍ:

  1. Jezte celozrnné potraviny (naklíčené obilniny a luštěniny: 1 lžíce každé ráno)
  2. Zařaďte do jídelníčku potraviny, dodávající tělu vápník: mléčné výrobky, sezamová semínka, mák, sardinky v oleji, tofu, sušené fíky, müsli, zelené fazolky. Vyhýbejte se však těm, které nepodporují vstřebávání vápníku ve střevě, jako špenátu, ořechům nebo příliš kyselým potravinám jako reveň.
  3. Nezapomínejte na vitamin D, který usnadňuje vstřebávání vápníku: jezte pravidelně ryby (sleď, pstruh, losos…), vejce, margarin, tvrdé sýry.
  4. Nezapomínejte na pravidelnou konzumaci potravin obsahujících hořčík: kakao, slunečnicová nebo tykvová semínka, pšeničné otruby, arašídové máslo, celozrnná pšenice atd.
  5. Vyhýbejte se povzbuzujícím prostředkům, kávě a alkoholu.
  6. Je nutná každodenní tělesná aktivita. Doporučuje se jóga, pasivní protahování, relaxace…
  7. Zkušenosti poradců Just: narosan Redberry, Basico, Iso- tea
print

One Reply to “Spazmofilie”

  1. Moje diagnoza 🙂

Napsat komentář