Jak si vybrat správnou řadu na opalování?

Blíží se nám doba dovolených a mnoho z vás řeší dilema: opalovat se či neopalovat? Jaký opalovací krém si vybrat? A zvolit opalovací krém nebo mléko? A investovat peníze i do tzv. přípravy své pokožky na léto nebo to neřešit? A v neposlední řadě, co po opalování, vzít si něco s sebou do kufru anebo je to zbytečné? To vše jsou určitě otázky, o kterých mnozí z vás intenzivně přemýšlí. Mnohým z vás již nezbývá ani tolik času na přemýšlení a proto jsem se rozhodla věnovat dnešní článek této problematice.

V tomto dnešním článku určitě nebudu nikomu přesně radit, co dělat, zda podléhat novým trendům a tlaku médií anebo zda budu riskovat se svou pokožkou a později ponesu následky svého činu. Samotné rozhodnutí nechám určitě na vás, ale určitě bych tímto článkem chtěla pro každého alespoň malé zamyšlení nad tím, co může ovlivnit naše zdraví do budoucna, jaké zásady bychom měli dodržovat a na co si dát pozor anebo se na to alespoň zaměřit.

Co může ovlivnit naše rozhodnutí volby správného opalovacího prostředku?

Jelikož názorů a firem nabízející opalovací řadu je spousta, já osobně volím pravidlo zlaté střední cesty a hlavně přemýšlím svým mozkem. Na začátku musím uvést několik věcí, které zřejmě ovlivňují váš/náš výběr správného slunečního produktu:

  • jaký typ pokožky mám – mám spíše světlou barvu pokožky, citlivou, pokožku, co se slabě opálí, na slunci zčervená, pokožku mám normální, světlohnědou pleť, dobře tmavne nebo mám odolnou pokožku, nikdy nezčervená – URČIT FOTOTYP POKOŽKY
  • kladu důraz na spolehlivost a kvalitu ochrany před slunečním zářením – ZNAČENÍ PRODUKTU
  • místo, kde budu trávit dovolenou anebo kde se pohybuji, zdali jsem často venku, u vody, na horách, na zahradě, na koupališti anebo u moře – VOLBA OCHRANNÉHO FAKTORU a VODĚODOLNOST
  • jsem muž, žena anebo dítě – určitě žena nebude mít stejné priority pro užívání produktu jako muž – muži spíše ocení lehkou roztíratelnost a rychlost nanesení opalovacího prostředku, naproti tomu žena snese i hutné mléko anebo krém na obličej, aby měla co nejméně vrásek po slunění – ČLEN RODINY

To pod který fototyp budete patřit si můžete najít kdekoliv, ale co je důležité, jaká je maximální doba – čas pobytu na slunci bez ochrany.

  1. FOTOTYP – maximální čas pobytu na slunci bez ochrany je 5-10 minut
  2. FOTOTYPmaximální čas pobytu na slunci bez ochrany je 10 – 20 minut
  3. FOTOTYPmaximální čas pobytu na slunci bez ochrany je 20 – 30 minut
  4. FOTOTYPmaximální čas pobytu na slunci bez ochrany je do 40 minut

Čas vlastní ochrany v podstatě znamená jakési časové rozpětí, které můžeme strávit na slunci, aniž by naše pokožka zčervenala. Tato ochrana a čas je u každého jedince jinak vyvinutá a hlavně krátká.

Dále co je důležité vědět je značení produktu:

  • kategorie ochrany (nízká, střední, vysoká, velmi vysoká)
  • jednotný ochranný faktor (např. SPF 15, SPF 30 anebo SPF 50+…)
  • ochrana před UVB (musí být na obalu uvedeno)
  • kroužkem označená ochrana před UVA 

Co znamená výše ochranného faktoru pro naší pokožku?

Prvně si řekněme, že ochranný faktor se značí zkratkou SPF (sun protection factor) a je měřidlem účinnosti slunečných ochranných faktorů. SF 15 bude tedy znamenat, že můžete na slunci zůstat 15 x čas vlastní ochrany bez toho, aniž byste se spálili. Pro názornost uvedu příklad: u slunečního produktu s ochranným faktorem SF 15 a času vlastní ochrany 20 minut dle informace výše, bude váš pobyt na slunci možný asi  5 hodin aniž byste se spálili. Při dostatečném množství slunečního ochranného prostředku (SF 15 x 20 minut=300 minut) – osoba tedy může zůstat na slunci 300 minut. Tzn. nestačí se natřít opalovacím krémem či mlékem 1x za den!

Dále budu při výběru zvažovat, zda používám produkt ze sluneční řady, jen při pobytu na slunci na zahrádce nebo jedu zrovna k moři a potřebuji jej k ochraně pokožky zrovna tam. Pokud pojedu k moři – dobrá volba by byla, aby byl opalovací prostředek voděodolný. Aby byla uznána voděodolnost, musí být dodrženo alespoň 50% původního SPF. A jak jsem již psala výše, výběr bude také záležet zda jsem muž, žena nebo dítě. V neposlední řadě určitě nezapomeňte na odrazy UV záření a na pronikání UV záření například pod vodní hladinou u moře anebo když je zamračené počasí. Jen pro názornost pod vodní hladinu může proniknout až 80% UV  záření.

Vlastní zkušenost

Ráda bych se zmínila se o svých zkušenostech se sluneční řadou. Po nanesení, rozprášení na tělo se opalovací mléko ve spreji nádherně vstřebalo a vsáklo. Na těle nebyl opravdu žádný pocit mastnoty, nikdo z členů rodiny se nespálil. Pokožka se opravdu krásně opalovala do hnědé barvy a nebylo patrné žádné rudé zbarvení ani spálení. Velmi příjemný pocit i na pláži a hlavně ve vodě, kde jsem neměla bílý povlak na kůži jako ostatní lidé okolo mě v moři. Důležité je říci, že krémy anebo opalovací mléka sluneční řady by se měly nanášet 20 minut před vstupem na přímé sluneční světlo, jednak aby produkty vsákly do pokožky a aby působení tohoto produktu bylo dostatečně účinné. Celkové shrnutí pro sluneční řadu, kterou vyhledávám já i má rodina je:

  • vstřebatelnost a nemastný pocit
  • větší snášenlivost (vhodné i pro alergiky díky protěži alpské a hořci žlutému)
  • ochranné sluneční filtry poskytující vysoký ochranný faktor a zároveň vynikající ochranu před spálením
  • pro naši rodinu je velmi důležitá i prevence proti stárnutí kůže
  • produkty bez parabenů
  • dermatologicky testované
  • vhodné pro všechny typy pokožky a výběr pro všechny členy rodiny – muž, žena, děti
  • nádherné dlouhotrvající opálení pokožky

Na téma sluneční řady, ochrana před sluncem, jak na zdravý pobyt na slunci se dá psát dlouze, ale toto jsou základní prvky, které považuji za důležité si u výběru produktu uvědomit. Přidala jsem i osobní zkušenost se sluneční řadou, kterou jsem měla možnost vyzkoušet, jakmile přišla na trh a musím se přiznat, že prvně mě tato řada nezajímala, ale jakmile jsem ji vyzkoušela na vlastní kůži, tak na ní nedám opravdu dopustit. Mohu ji s klidným srdcem doporučit všem ostatním, kteří stále přemýšlíte, po čem sáhnout a kterou firmu si vybrat. Pokud se vám článek líbit, budu ráda pokud mi dáte zpětnou vazbu zde.

print

Napsat komentář