V posledním článku, jsem vás seznámila s očními infekcemi. V dnešním článku, vám ukážu cestu, jak preventivně pečovat o svůj zrak, co je možné používat, abychom oddálili respektive se ubránili onemocněním očí. Vždyť oči jsou pro člověka tak důležité a mnohdy málokdo si to tak uvědomuje. Pojďme se prvně podívat, která onemocnění očí nás může nejvíce ohrožovat. Jedná se především o tato oční onemocnění:
- diabetická retinopatie
- zelený zákal
- šedý zákal
- makulární degenerace související s věkem tzv. (AMD)
Mnohé tyto problémy trápí většinou starší osoby, ale výjimkou nejsou ani mladí lidé. Z tohoto důvodu doporučuji, choďte pravidelně ke svému očnímu lékaři na vyšetření zraku, stejně tak jako chodíte například k zubaři. Pokud se máte rádi, což věřím, že ano, mějte na paměti, že správně zvolené přírodní prostředky a různé metody pro naše oči, pomohou snížit riziko těchto onemocnění očí, ale hlavně ulevit od dalších příznaků jako je například syndrom suchého oka.
6 doporučení, jak předcházet očním onemocněním
Životní styl – jak se budete vy sami chovat ke svému organismu, jak budete vnímat své tělo, co potřebuje a hlavně, co budete jíst a konzumovat již záleží jen a jen na vás. Pokud patříte mezi ty, co potřebují shodit nějaké to kilo, udělejte to, neboť nadváha, vaše přebytečná kila může zdvojnásobit rychlost zhoršování makulární degenerace (AMD) a zvýšit tak riziko šedého zákalu až o 36%.
Můžete si dát záležet a do svého denního režimu např. zahrnout vhodná cvičení, techniky pro vaše oči. Pravidelným cvičením totiž můžete snížit riziko pokročilé AMD o 25 %, jak to tvrdí vědci z Wisconsinské univerzity, a navíc můžete snížit nitrooční tlak při zeleném zákalu.
Úprava jídelníčku – důkladně přemýšlejte, co jíte. Zkuste zvýšit příjem omega – 3 mastných kyselin a to pravidelnou konzumací tučných ryb. Pokud ryby nejíte nebo je neumíte připravit, můžete je nahradit kvalitním doplňkem stravy. Dále nezapomínejte na antioxidanty jako jsou lutein a zeaxantin. Tyto antioxidanty se totiž soustřeďují na žluté skvrně na sítnici, kam dopadá nejvíce světla a poškození tohoto místa způsobuje vlastně ztrátu centrálního vidění, ke kterému při makulární degeneraci (AMD) dochází. Do svého jídelníčku určitě zařaďte konzumaci ořechů. Budete-li jíst více ořechů a udržovat vyrovnanou hladinu glukózy v krvi, může to pomoci zastavit postup již existující makulární degenerace.
Nezapomínejte ani na relaxační techniky očí, sluneční brýle a klobouky. Národní institut pro zrak totiž zveřejnil, že rozvoj šedého zákalu můžete zpomalit tím, že si budete chránit svůj zrak před škodlivými ultrafialovými paprsky. Sluneční brýle navíc chrání vaše oči proti větru a suchému vzduchu, což prospěje zejména vašim suchým očím.
Doplňky stravy a další pomocníci mohou snížit riziko další ztráty zraku až o 33 %
- Doplněk stravy s významným zdrojem vitaminu C, E, zinku a mědi, které chrání nejen před šedým zákalem
- Doplňkem stravy obsahující omega-3 mastné kyseliny
Pokud hledáte něco, co vám uleví od svědění očí, pálení, řezání, pocitu předmětu v očích anebo pro osvěžení suchých očí, přečtěte si zde.